Level 2 – Simmarhälsning
Teknikinlärning och fysisk aktivitet är en del av verksamheten i Level 2.
Här vidareutvecklar vi de fyra simsätten utifrån varje individ med målet att simmarna är positivt inställda till att utöva tävlingssimning.
Level 2 är den andra simgruppen i steget i SK Tritons tävlingsverksamhet och träning med både teknik, kondition och att ha kul. Vi är barn som har fortsatt att simma efter medleyskolan och tycker simning är roligt.
Vi är en homogen grupp efter utveckling och ålder.
Ansvarig ledare för Level 2 är Elin Sjöstrand som har verkat i Triton som barnsben, duktig simmare och ingick i en framgångsrik årgång flickor och pojkar med årgång 1992-1995.
Elin har bredda meriter som instruktör och verkat allt från babysim, simskola, tävlingsgrupper och vuxencrawlsinstruktör.
2013 fick Elin mottaga Skånes Idrottsledarstipendium för förtjänstfullt utvecklingsarbete inom idrotten.
















